Какво беше „Мултигруп“ и честта да бъдеш „Почетен Мултак“

Какво беше „Мултигруп“ и честта да бъдеш „Почетен Мултак“

Булфото: Илия Павлов (в средата), зад него – Делян Пеевски на среща с журналисти по повод откриването на туристическия комплекс Парадайз Бийч до Свети Влас, юли 2002 г. Вежди Рашидов през 1996 г. получава от Илия Павлов титлата „Почетен Мултак“

Това е българската „история на успеха“, с червени кавички. „Мултигруп“ на Илия Павлов беше българският капитализъм, развит така, както си го представяше средният комунистически елит.

Бизнес, който процъфтяваше, когато държавата пропадаше, пише Николай Стайков в „Свободна Европа“.

Бизнесменът Илия Павлов говореше за „Мултигруп“ като за холдинг-мечта. Преди да го застрелят през 2003 г. той даваше достатъчно интервюта, в които описваше компанията си като истински двигател на българската икономика – със стотици дружества в десетки индустрии, неизброими работни места, с милиарди лева оборот и предстоящо, но все отлагано листване на акции на световни фондови борси. Накратко – новият капитализъм в действие, разцъфтял в първото десетилетие на прехода.

Но реалността е доста по-различна.

Първата разлика е в далеч по-скромните мащаби на бизнеса на „Мултигруп“, MG България, MG Корпорация и MG Asset Management, както последно се наричаше фирмата на Павлов. Живи свидетели има достатъчно, а медийните архиви са достъпни и без ровене в библиотеките.

Втората разлика е в същността на „Мултигруп“ – една винаги близка до властта икономическа структура от 90-те години, с невинаги ясни истински собственици в Швейцария и Лихтенщайн, която работеше основно в бизнеси с държавна собственост и протекция. Тази структура дублираше дейности на държавата и беше особено активна в придобиване на активи по неясни схеми, от съвместни дейности и чрез посредничество при търговски сделки с държавни фирми, много от които на ръба на закона или директно отвъд.

Продължение в  https://www.svobodnaevropa.bg/a/32097743.html